Milujú ju žlčnikári, aj obličkári: Čím všetkým nás vie vanilka ešte prekvapiť?

12.09.2017
 

Vanilka je známe dochucovadlo do polevy, pridáva sa pri pečení, chutí nám aj v zmrzline. Vedeli ste, že s vanilkou sa nám aj lepšie chudne? Môže sa použiť vo forme éterických olejov, do sviečok, vonných tyčiniek, alebo ako súčasť krému, ktorý sa aplikuje pri masáži tela. Vôňa harmančeka nás upokojuje, zatiaľ čo citrón, pomaranč a rozmarín povzbudzuje. Ďalšie vône ako je vanilka zase pracujú na našom chudnutí.

Vanilková vôňa
Vôňa vanilky je veľmi špecifická a znižuje našu chuť na čokoládu a celkovo na sladké. Bez chuti a povzbudenia je menej pravdepodobné, že sa chytíte niečoho vysoko kalorického ako je sladký dezert. Ďalším spôsobom, ako sa ponoríte do vône vanilky je použiť vanilkové náplasti, ktoré sa lepia na kožu a zostávajú na nej po celý deň.

Znižuje chuť na nikotín, zlepšuje krvný obeh. Pestovanie vanilky je dosť namáhavé a celkom aj nákladné. Kvetinky vanilky treba umelo oplodňovať. Kvetinka je plná kryštálikov vanilínu aj na pohľad. O tom, aká je kvalitná rozhoduje hlavne aróma, ale aj farba. Keď sa rastlinka láme, je vysušená.  

Čo všetko sa nachádza vo vanilke? 
Obsahuje samozrejme vanilín, vonné látky, tuky a živice. Ide o veľmi aromatické korenie, ktoré musíte udržiavať v suchom priestore, inak začne hneď tuchnúť. Ide o veľmi neškodné korenie, nedráždi žalúdok. Milujú ju žlčnikári, aj obličkári. Pôsobí na vylučovanie a zlepšuje náladu.

Autor: bb
Videorecepty
 

Dobré jedlo

 
 
 
 
Milujú ju žlčnikári, aj obličkári: Čím všetkým nás vie vanilka ešte prekvapiť?
bb