Tip redakcii
 

Vedeli ste, že luxusné Versace kúsky sa šijú na Slovensku?

A nielen tie. Lebo aj kúsky Armani, Dolce & Gabbana, Calvin Klein, Max Mara, Prada, Lacoste ci Rocco Barocco majú slovenský rodný list.

07. júna 2012, 07:00

Keby som to sama nevidela, neuverím. V luxusnom bratislavskom obchode mi nedávno padlo do očí farebné neónové sako. Najnovší trend jarnej sezóny, s výrazným štepovaním, tak trochu v rockerskom duchu. A s visačkou Versace Jeans. Cena? Na tú sa radšej nepýtajte, stálo viac ako polovica priemerného slovenského platu. No keď som si lepšie pozrela štítok vnútri, bolo na nom čierne na bielom napísané Made in Slovakia. Versace spod Tatier? Vidím dobre alebo sa mi sníva? Nesníva. Konfekcia veľkých exkluzívnych značiek sa totiž šije aj u nás. A krásne chuťovky od Prady tak nosí nielen diabol, ale aj slovenská Makyta.

Tu sa šije luxus

Úprimne, čo vám ako prvé napadne, keď sa povie Makyta Púchov? Mne dámske kabáty, kostýmy či plášte, ktoré sú síce ušité z kvalitnej látky, aj vyzerajú elegantne, ale ruku na srdce... Nepatria práve do kategórie horúcich trendov, za ktorými by sa šopoholičky išli pozabíjať. Ako je potom možné, že spod „makyťáckych“ šijacích strojov vychádzajú aj také módne poklady, ktoré zapĺňajú najluxusnejšie milánske a parížske butiky Armani, Dolce & Gabbana, Rocco Barocco? „To je dlhý príbeh,“ smeje sa Erika Vidomanová, obchodná riaditeľka textilky. Tú už bez urážky môžeme považovať za starú dámu, veď fabrika pred tromi rokmi oslávila sedemdesiatku a dnes je najväčším textilným výrobcom v strednej Európe. A to jej kedysi hrozil krach.

„Makyta celé desaťročia dodávala oblečenie pre ruské trhy, no tento kontrakt sa zo dňa na deň skončil, museli sme hľadať nových zahraničných partnerov.“ Chvíľu sa tu šilo oblečenie pre americký obchodný dom Macy’s, aj pre C&A, no keď značky začali presúvať výrobu do Číny, textilka opäť mala problém. „Pamätám si, ako sme rozposlali stovky listov aj mailov do Nemecka, Francúzska aj Talianska, ale nikto nám ani neodpovedal. Aj v tomto biznise sa totiž presadíte len vďaka odporúčaniam.“ Heslo jedna pani povedala však zabralo a slovenskú firmu oslovila nemecká značka René Lezard, ktorá jej dobré meno šíri ďalej. Výsledok? Dnes sa tu tvorí konfekcia pre najzvučnejšie módne domy.

„Nikdy nevyrábame celú kolekciu, ale len jednotlivé kusy. Pre Pradu šijeme iba šaty a sukne, pre Armaniho šaty a blúzky, s Ralphom Laurenom máme zmluvy na nohavice, od Versaceho sa u nás vyrába iba línia Versace Jeans, pred pár rokmi sme robili šaty pre Vivienne Westwood. So samotnými návrhármi sme sa však nikdy nestretli, všetko riešime cez partnerov, ktorí od značiek dostali licenciu na konkrétny typ kolekcií.“ Celý módny kolotoč funguje tak, že do Púchova dorazia látky aj nákresy, ktoré si do parády vezmú tunajšie krajčírky.

„Z každého modelu šijeme vo všetkých veľkostiach len okolo sedemdesiat až sto kusov. Aby sa nestalo, že nimi budú predajne po svete preplnené.“ Hotové oblečenie sa však v dielňach dlho nezdrží. Sto chutných červených šatočiek Prada stihnú v Makyte spichnúť za jeden deň, na ten ďalší prejde každý ušitý kus prísnou kontrolou a vybavené. Módna zásielka s visačkou – vyrobené na Slovensku – odchádza za hranice.

Musí to byt tip-top

„Tento kabát sa bude prerábať. Má krivé štepovanie,“ vysvetľuje majsterka, keď v dielni prechádzame okolo množstva vešiakov, na ktorých visia dámske plášte francúzskej značky Georges Rech. Ja na golieri kabáta síce žiadnu chybu nevidím, no pozornému oku kontrolórky neuniklo, že štep sa o pár stotín milimetra posunul. A na tomto oblečení musí byť všetko tip-top. Neodpúšťa sa visiaca niť, zle prišitý gombík či odstávajúci lem. Pochopiteľne, ved keď zákazníčka za luxusný model nechá v butiku pár stovák, vyžaduje prvotriednu kvalitu.

A čo by sa stalo, keby som si chcela nejaké šaty od Donatelly alebo tričko od Calvina v Púchove kúpiť? Najlepšie za výrobnú cenu? Nemožné! „Tieto kolekcie u nás nie sú na predaj a každý jeden kus odtiaľto odchádza. My ich iba šijeme.“ Nehrozí vraj ani to, aby Makyta model skopírovala, ušila podobný a o pár týždňov ho dala do obehu. Pod svojou značkou. „V Číne sa to bežne robí, no my predsa nebudeme riskovať naše dobré meno,“ krúti hlavou Erika Vidomanová, ktorej síce v kancelárii visí pár Armaniho blúzok, aj nejaké tie šaty Versace či Rocco Barocco, ale sú tu pripravené iba na ukážku. „Ja nosím len veci z Makyty, pretože navrhujeme aj vlastné kolekcie, ktoré sa predávajú v našich podnikových predajniach. No mojou slabosťou sú najmä kvalitné topánky a kabelky.“

Dopĺňanie šatníka však pre väčšinu žien, ktoré pracujú v púchovskej textilke, znamená nočnú moru. Majú totiž problém zaplatiť veľké peniaze za drahé oblečenie, lebo poznajú jeho reálnu cenu. „V našej dielni stojí ušitie saka najluxusnejšej značky asi dvadsaťpäť eur, materiál približne štyridsať eur a keď sa k tomu pripočítajú aj všetky režijné náklady, jeho skutočná cena sa zmestí do sto-stopäťdesiat eur.“ Niekde v Miláne či New Yorku však zaň módna fajnšmekerka pokojne zacvaká aj štyri stovky, pretože platí za značku a reklamu. Pocit luxusu totiž niečo stojí.

„Pamätám si, ako istá bohatá pani pred pár rokmi tvrdila, že ona teda veci z Makyty nikdy nosiť nebude. Asi pre ňu neboli dosť nóbl. Lenže potom išla na nákupy do New Yorku, kde si v obchodnom dome Macy’s kúpila nový kabát. A čo čert nechcel, bol to práve model, ktorý sme vyrobili my,“ smeje sa riaditeľka. Nielen ona, ale aj mnohé jej kolegyne už zďaleka poznajú oblečenie, ktoré vyšlo spod rúk tunajších šikovných krajčírok. „Aj nedávno mala Monika Beňová oblečený kostým Georges Rech, ktorý si asi kúpila v zahraničí a možno ani netušila, že sa šil u nás.“ Ibaže si medzitým poriadne pocestoval. Tak ako mnohé drahé chuťovky s logom Armani, Calvin Klein či Prada, ktoré zažiaria v luxusných butikoch až po tom, ako na cestu vyrazia zo Slovenska a prejdú polovicu Európy.

Autor: EMMA/ Danka Vilhanová
 


 

 
 

Vaše diétne tipy

Počuli ste už o hubovej káve, hubovom latte a hubovom kakau? Oplatí sa ich vyskúšať!

Máte problémy so srdcom, alebo tlakom? Riešte to kávou. Samozrejme, bezkofeínovou....
 

Strava ma vyliečila, tvrdí autorka stravovacieho hitu Antónia Mačingová. Naozaj to funguje u každého?

„Keď ma lekárka otestovala, zistila, že som alergická hádam na všetko…...
 

TAKTO to robí Dara Rolins! Ženy sa chcú obliekať ako ona, mať jej postavu aj frajera. Speváčka svoje finty netají

Návod, ako vyzerať skvele, poskytla Dara Rolins (44) opäť vo svojom novom...
 

Ryža pri chudnutí? Prečo nie! Táto 1 surovina zníži jej obsah kalórií

Zahájili ste boj s kilami navyše? Ak ste na druhú koľaj dočasne odsunuli...
 

SCHUDLA 45 kíl a dnes si už na sladkosti ani nespomenie. Miriam prezradila, ako sa jej to podarilo

V šou Extrémne premeny Slovensko sa podarilo zmeniť životný štýl aj bývalej...